Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w kolarstwie torowym

8. października na welodromie w Pruszkowie zostały rozegrane Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w kolarstwie torowym. UKS KOLARZ Nadarzyn reprezentowało dwóch młodzików: Krzyś i Janek w 3 konkurencjach: 250 m z startu zatrzymanego, sprint i wyścig punktowy. Był to ich debiut w zmaganiach torowych.

Runda, sprint i punktowy

Od. godziny 16 na torze trwała rywalizacja młodych zawodników najważniejszej dla nich imprezie torowej w roku. Do startu upoważnieni byli zawodnicy 5 województw. Rywalizację otwierała runda z zatrzymanego będąca sprawdzianem siły i techniki startu zawodników. Dobrze poradził sobie z zadaniem Krzyś zajmując w klasyfikacji końcowej 16 miejsce, Janek zmieścił się w pierwszej połowie stawki. Bezpośrednio po rundzie, zawodnicy rozegrali kwalifikacje do sprintu. W tej tradycyjnej konkrecji od lat drabinkę zmagań ustala się na podstawie osiągniętego czasu na dystansie 200 m ze startu lotnego. Zawodnicy mają do rozpędzenia się 2,5 okrążenia i na ostatnich 200 m włączany jest stoper.

Do finałowej 8. o „błysk szprychy” załapał się Krzyś i w pierwszym biegu tej widowiskowej konkurencji zmierzył się z najszybszym zawodnikiem kwalifikacji. Po trzech rundach musiał uznać wyższość kolegi z Warmii Biskupiec i zmagania ukończył na 8 pozycji. Janek na 200 m zajął 16 miejsce kończąc zmagania w sprincie.

Ostatnim startem indywidualnym dnia był wyścig punktowy. Ze względu na dużą frekwencję został on poprzedzony eliminacjami w postaci scratcha. Kwalifikacje w dobry stylu przeszedł Janek zajmując pewne 5 miejsce. Krzyś niestety zakończył zmagania na tym etapie. W finałowym biegu aktywnie pokazywał się Janek, starając się złapać punkty. Jednak brak doświadczenia w zmaganiach na torze komplikował przygotowanie skutecznej akcji. Rywalizację w Mistrzostwa Młodzików ukończył na 12 miejscu.

Podsumowanie

Debiutancki start na torze dla młodych zawodników to zawsze duże wyzwanie. Wyższe prędkości i pochylenie wirażu ok 45 stopni to bariery głównie psychiczne z którymi trzeba się pogodzić. Ruszamy do pracy zimą na tor do Pruszkowa. Wiemy nad czym pracować i gdzie docisnąć by w przyszłości zaprocentowało.